Počet výsledků: 17

Otevřít filtraci

Senzorické vlákno je jiný název pro aferentní nervové vlákno. Viz také senzorický.

Senzorické receptory je jiný název pro smyslové receptory. Viz také senzorický, receptor.

Senzorické nervy neboli aferentní nervy jsou nervy, které obsahují aferentní (senzorická) nervová vlákna. Senzorické nervy prostřednictvím senzorických neuronů přenášejí signály (nervové impulzy) ze smyslových receptorů do centrálního nervového systému. Příklady senzorických nervů jsou čichový, zrakový a vestibulokochleární nerv. Viz také senzorický, nervy, motorické nervy, smíšené nervy.

Senzorický neuron je nervová buňka, která přenáší nervové impulzy ze smyslových receptorů do centrálního nervového systému. Jinými slovy, senzorické neurony jsou aktivovány smyslovými vjemy z okolí. Když se například člověk konečky prstů dotkne horkého povrchu, pichlavého předmětu apod., aktivují se senzorické neurony v konečcích prstů a vysílají tuto informaci do mozku. Senzorické neurony mohou být aktivovány buď fyzikálními podněty (zvuk, dotek, teplo, světlo) nebo chemickými podněty (chuť, čich). Obrázek 1: Senzorické neurony, interneurony a motorické neurony – schematický nákres. Senzorický neuron je znázorněn v levé části obrázku. (Zdroj: depositphotos.com) Obrázek 2: Schematické znázornění čtyř typů senzorických neuronů (A, B, C, D – odshora až dolů), resp. smyslových receptorů (A, B, C, D – pouze horní část obrázku). Senzorické neurony mohou mít volná nervová zakončení (A) nebo opouzdřená nervová zakončení (B). Jiné senzorické neurony přímo komunikují se specializovanými receptorovými buňkami (C). U posledního typu senzorických neuronů je buněčné tělo přímo smyslovým receptorem, potažmo receptorovou buňkou (D). (Zdroj: By Shigeru23 - Made by uploader (ref:岩堀修明著、『感覚器の進化』、講談社、2011年1月20日第1刷発行、ISBN 9784062577120、21頁), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14917776) Viz také senzorický, neurony, motorický neuron, interneuron.

Senzorický znamená „smyslový“: senzorický nerv = nerv, který přenáší nervové impulzy ze smyslových receptorů do centrálního nervového systému, senzorický neuron = nervová buňka, která přenáší nervové impulzy ze smyslových receptorů do centrálního nervového systému, senzorický podnět = podnět pocházející z některého ze smyslů (zrak, sluch, chuť, čich nebo hmat), senzorická informace = informace přicházející do mozku o tom, co vnímáme našimi smysly, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz senzorický apod.

Purkyňova vlákna (lat. rami subendocardiales) jsou součástí převodního systému srdečního. Purkyňova vlákna vycházejí z Tawarových ramének a podílejí se na regulaci srdečního rytmu.

Eferentní nervové vlákno neboli motorické vlákno je axon (dlouhý výběžek) motorického neuronu, který se táhne daleko od těla neuronu a přenáší signály nervové impulzy z centrálního nervového systému do ostatních částí těla, zejména do svalů a žláz. Viz také aferentní nervové vlákno.

Kolagenní vlákna jsou jedním ze tří typů vláken, která se vyskytují v pojivových tkáních. Kolagenní vlákna jsou tvořena proteinem kolagenem a vyskytují se v kůži, šlachách, vazech, kostech a chrupavkách. Viz také kolagen, elastická vlákna, retikulární vlákna, pojivová tkáň.

Retikulární vlákna jsou jedním ze tří typů vláken, která se vyskytují v pojivových tkáních. Retikulární vlákna jsou tvořena proteinem kolagenem (typu III), jedná se v podstatě o velmi jemná kolagenní vlákna. Tento typ vláken tvoří podpůrnou tkáň mnoha orgánů, jako jsou například játra či kostní dřeň. Viz také retikulární, elastická vlákna, kolagenní vlákna, pojivová tkáň.

Aferentní nervové vlákno neboli senzorické vlákno je axon (dlouhý výběžek) senzorického neuronu, který se táhne daleko od těla neuronu a přenáší signály (nervové impulzy) od smyslových receptorů nebo smyslových orgánů do centrálního nervového systému. Viz také eferentní nervové vlákno.

Zobrazeno 1 až 10 z 17

Počet výsledků